Başkonsolos Wei Xiaodong, konuşmasında etkinliğin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: "Bu akşam Çin’in Xinjiang Özerk Bölgesi’nden gelen etnik müzik ve dans sanatçılarının icra edeceği görsel ve işitsel ziyafetin tadını çıkaracağınızdan eminim. Bu, Covid-19 salgını sonrası İstanbul'u ziyaret eden ilk büyük ölçekli Çinli sanat topluluğu."

Çinli sanatçılar, eşsiz etnik şarkı ve dans performanslarıyla izleyicileri büyüledi. Gösteriler, Çin'deki etnik grupların benzersiz kültürel özelliklerini ve Çin halkının mutlu ve huzurlu yaşamını canlı bir şekilde yansıttı.

ü

ü

Çinliler, Türkiye'ye kültür için geliyor Çinliler, Türkiye'ye kültür için geliyor

Başkonsolos Wei Xiaodong, etkinliğe destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu yöneticilerine teşekkürlerini iletti ve iki hafta sonraki Kurban Bayramı'nı şimdiden kutladı.  Konuşmasında, Çin'in geniş topraklarında yaşayan 56 etnik grubun oluşturduğu kültürel zenginlikten bahseden Wei, "Bir ağaç yaprağı, tüm ormanı gösterir. Xinjiang’ın gelişimi güzel bir örnek teşkil etmektedir," dedi.

Çin'in etnik politikalarının rehberliğinde, Xinjiang bölgesinin ekonomik ve sosyal gelişimini anlatan Wei, bölgenin GSYİH'sının 2 trilyon Çin Yuanı’na ulaştığını ve kişi başına düşen GSYİH'nın 10 bin ABD dolarını aştığını belirtti. "Xinjiang'ın toplumsal istikrar, ekonomik refah seviyesi, etnik birlik ve dini hoşgörü ile halkın huzur içinde yaşamaya devam edeceğine can-ı gönülden inanıyorum," diye ekledi.

Çin ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların önemine değinen Wei, iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin ve kültürel etkileşimin artarak devam edeceğini vurguladı. "Çin İstanbul Başkonsolosluğu, iki ülkenin yerel düzeydeki iletişim kanallarını artırmaya, somut iş birliğine ve kültürel etkileşime daha fazla kolaylık ve destek sağlamaya devam edecektir," dedi.

Sanatçıların ustalığı büyüledi

Xinjiang’dan gelen sanatçılar, sahne performanslarıyla izleyicilerin kalbini fethetti. Her bir hareketleri ve melodileriyle izleyicileri adeta büyüleyen sanatçılar, sahip oldukları yüksek teknik beceriler ve sanatsal ifadeleriyle büyük övgü topladı.

Gösteriler sırasında, sanatçıların dans ve müzik konusundaki ustalıkları, izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Performanslar, Çin'in zengin kültürel mirasını ve sanatsal yetkinliğini en iyi şekilde gözler önüne serdi.

Gecenin sonunda, Çinli sanatçılar gösterdikleri performansla izleyicilerden büyük alkış aldı. Etkinlik, Çin ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin ne denli güçlü olduğunu bir kez daha kanıtladı.