Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Çin’in düzenlediği ve ithalat temalı ilk büyük uluslararası ticaret fuarıdır. İlk kez 2018 yılında düzenlenen fuar, her yıl Kasım ayında Shanghai’da gerçekleştiriliyor. Bu yıl 7. kez düzenlenecek olan fuar, 5-10 Kasım 2024 tarihleri arasında yapılacak.

CIIE, Çin'in dışa açılma politikalarının bir parçası olarak, küresel ticareti teşvik etmek ve ithalatı artırmak amacıyla düzenleniyor. Fuarda sergilenen tüm ürünlerin yüzde 100 ithal olması şartı bulunuyor, bu da onu dünyada benzersiz kılıyor. Fuara geniş bir ürün yelpazesi dahil ediliyor: tüketim malları, otomotiv, ekipman, medikal cihazlar ve sağlık ürünleri, tarım ürünleri, hizmet ticareti gibi birçok farklı sektörden ürün ve hizmetler sergileniyor.

“Çin pazarında yer almanın öneminin farkındayız”

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Çin pazarında yer almanın öneminin farkındayız ve Çin e-ticaret pazarında da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu nedenle, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle geçtiğimiz hafta Çin E-Ticaret ekosistemine aşina olmalarını sağlamak amacıyla bir e-ticaret ticaret heyeti programı düzenledik.” Dedi.

2023 yılında Çin-Türkiye ticaret rakamlarını açıklayan Eskinazi, “2023 yılında Çin’e ihracatımız 3.3 milyar dolar olurken, Çin’den ithalatımız 45 milyar dolara ulaşmış ve bu da 42 milyar dolarlık bir ticaret açığına neden olmuştur. Bu açığı kapatmak için çalışıyoruz ve bu fuarın bu açığı azaltmamıza yardımcı olacağını umut ediyoruz.” İfadesini kullandı.

"Çin’in hiçbir zaman ‘ticaret fazlası’ üretim gibi bir amacı yok"

Türkiye, CIIE’nin düzenlendiği ilk yıldan itibaren düzenli olarak katılım göstermektedir. Türk firmaları, beyaz eşya, gıda, tekstil ve daha birçok sektörde ürünlerini sergilemektedir.

2023 yılında, Türkiye’den 70'in üzerinde firma fuara katılarak, Çin pazarındaki varlıklarını güçlendirmiştir.

Xi: Çin-Solomon Adaları kader birliğini el ele oluşturmaya hazırız Xi: Çin-Solomon Adaları kader birliğini el ele oluşturmaya hazırız

Çin İstanbul Başkonsolosu Wei Xiadong yaptığı konuşmada, “Yedi yıl önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Uluslararası İthalat Fuarı düzenleneceğini duyurdu. Bu fuar Çin’in önemli bir dışa açılma adımıdır ve Çin pazarının muazzam çekiciliğini gözler önüne sererek tüm dünya için güzel bir fırsat sunmuştur.” Diye belirtti.

Çin’in hiçbir zaman kasıtlı olarak ‘ticaret fazlası’ peşinde koşma gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Wei, “ Çin diğer ülkelerin kaliteli ürünlerinin pazarına girmesini memnuniyetle karşılamaktadır. Çin'in önemli bir ticaret ortağı olarak Türkiye, fuarın başlangıcından bu yana Çin’le derin bir bağ kurmuştur. Bundan sonra daha fazla kaliteli Türk ürünü ve hizmetinin bu fuar aracılığıyla Çin pazarına girerek Çin'deki fırsatlardan yararlanmasını bekliyoruz.” Diye ekledi.

“Türkiye sektörüne inanıyorum”

CGTN Türk’e açıklamalarda bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı ve TÜSİAD Çin Çalışma Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu, “Türkiye ve Çin arasındaki ithalat-ihracatı açığını kapatılması için programlı gidilmesi gerekiyor. Ben Türk sektörüne inanıyorum, rekabetçi ürünler üretiyoruz. Çin pazarını daha iyi tanımamız ve stratejik olarak yaklaşmamız lazım.” Diye belirtti.

Toplantının sonunda katılımcılar, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkileri güçlendireceğini ve yeni iş fırsatları yaratacağını vurguladı. 7. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın, Türk firmalarının Çin pazarındaki varlıklarını daha da artırması ve iki ülke arasındaki ticaret dengesinin iyileştirilmesi açısından önemli bir platform olduğu bir kez daha ifade edildi.

Zülal Çelik ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN  

ü