NATO’nun Asya politikası neden gerçekçi değil? NATO’nun Asya politikası neden gerçekçi değil?

ABD'de yaşayan bir kadının Çin sosyal medyasında ChatGPT'nin DAN (Do Anything Now) modunu kullanarak paylaştığı deneyim, AI ile romantik etkileşimlerin popülerliğini artırdı. DAN modu, normalde AI'nın sınırlarının ötesine geçerek flört etme ve daha samimi etkileşimlerde bulunma gibi görevleri gerçekleştirmesine izin veriyor.

Söz konusu blog yazarı, DAN ile yaptığı sesli etkileşim videolarıyla son üç ay içinde sosyal medyada büyük ilgi gördü. İlk videoda, blog yazarı DAN'ın nasıl etkinleştirileceğini ve ilk etkileşimlerini nasıl gerçekleştireceğini gösteriyor. Başlangıçta DAN, yalnızca bir program olduğunu ve flört için uygun olmadığını vurgularken, ilerleyen sohbetlerde AI'nın daha samimi ve şakacı bir tutum sergilediği görülüyor.

Blog yazarı, AI ile romantik bağlar arayan tek kişi değil. Çin'de, Shanghai merkezli bir start-up olan MiniMax tarafından geliştirilen Glow gibi uygulamalar, kullanıcıların sanal erkek arkadaşlarının kişiliklerini özelleştirmelerine ve birden fazla ilişkiyi yönetmelerine olanak tanıyor. Bu AI arkadaşlar, konuşma becerileri ve dikkat çekici kişilikleriyle gerçek hayattaki partnerlerden daha çekici bulunuyor.

Ancak, bazı akademisyenlere göre AI ile romantik ilişkiler sorgulanmalı. Global Times’daki bir habere göre, Çinli ünlü sosyolog Li Yinhe, AI'nın duygusal bağları simüle edebileceğini ancak gerçek aşkın sadece insanlar arasında olduğunu savunuyor. Ona göre, AI ile insanlar arasında gerçek ve karşılıklı aşk olasılığı düşük; AI sadece programlanmış bir yanıt sunabilir. Bu tartışmalara rağmen, birçok kullanıcı AI ile insan ilişkilerinin geleceğini keşfetme konusunda iyimser. Ancak uzmanlar, yapay zeka tarafından üretilen romantizm, belirli bir kaçış sunsa da, gerçek dünya bağlantılarının yerini tutamayacağı kanısında.

Zülal Çelik BİLİM-TEKNOLOJİ HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN