Honor, Shanghai'da gerçekleşen MWC etkinliğinde iki yeni yapay zeka özelliğini tanıttı: AI Defocus Eye Protection ile göz sağlığını korumayı hedeflerken, AI Deepfake Detection ile dijital dolandırıcılığa karşı yeni bir savunma mekanizması oluşturuyor.

Honor, uzun süre ekran başında vakit geçirmenin miyopiyi artırma riski ışığında, yapay zeka destekli defokus göz koruma teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji, akıllı cihazın ekranında defokus gözlük camlarını simüle ederek, net merkezi görüşü korurken çevresel görme alanında kontrollü bir odaksızlık yaratıyor. Bu yöntem, miyopiye yol açan gözün uzama sürecini yavaşlatıyor. Honor, bu teknolojinin kullanıcıların 25 dakika okumadan sonra miyopisini ortalama 13°, bazı durumlarda ise 75° azaltabildiğini iddia ediyor.

Güney Çin Denizi’nde önemli keşif: Ming Hanedanı döneminden kalma 2 gemi bulundu Güney Çin Denizi’nde önemli keşif: Ming Hanedanı döneminden kalma 2 gemi bulundu

Bir diğer dikkat çeken özellik olan AI DeepFake Detection, dijital dolandırıcılığı önlemek için yapay zeka kullanıyor. Bu teknoloji, göz teması, görüntü netliği, ışıklandırma ve video oynatma gibi kriterleri analiz ederek sahte içerikleri tespit ediyor. Honor, bu sistemin geniş bir veri kümesi üzerinden eğitildiğini ve üç saniye içinde DeepFake içerikleri tanımlayabildiğini belirtiyor. Sahte bir video tespit edildiğinde, kullanıcıya hemen bir uyarı bildirimi gönderiliyor.

Edinilen bilgilere göre Honor, yeni tanıttığı bu yapay zeka özelliklerinin hangi cihazlarda kullanılabileceğini henüz açıklamadı.

Zülal Çelik BİLİM-TEKNOLOJİ HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN