Boğaz manzaralı arsa 398 milyon lira Boğaz manzaralı arsa 398 milyon lira

Recep Erçin 

Plastik sektörünün genişletilmiş istişare toplantısında konuşan PAGEV Başkan Yardımcısı ve EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, Türkiye'nin verimsiz bir üretim yapısı olduğuna işaret etti. Önder, “Kendinizi Çinli gibi düşünün. Çok çalışıyorlar mı? Çalışıyorlar. Çok okuyorlar mı? Okuyorlar. Peki dünyanın her yerinde negatif ayrımcılığa uğruyor, engelliyorlar mı? Fuarlarda en kötü yeri veriyoruz. Bütün ticari zorluklara rağmen bir Çinli'nin 'of' dediğini gördünüz mü?” diye sordu.

 "Verimsiz çalışıyoruz"

“Ben görmedim.” ifadesini kullanan Burak Önder, “Bütün bunlara rağmen çalışarak büyümeye devam ediyorlar.” mesajı verdi. Önder ayrıca Kuşak Yol projesine ve Çin'e ilişkin DEİK bünyesinde DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kolbaşı'nın da katkıları ile hazırlanan raporu okumalarını iş insanlarına salık verdi.

Yakın zamanda kendilerini ziyaret eden bir Çinli firma yetkilisinin eleştirilerini aktaran Önder, Türkiye'nin çalışkan olmayan ve verimsiz bir üretim tarzı olduğunu söylediklerini not etti. Önder, çalışan ücretlerine bakarken, çalışma saatlerini de dikkate almak gerektiğini sözlerine ekledi.

 Avrupa durdurmayacak! 

Burak Önder, bütün dünyada korumacılığın arttığına da değinerek, korumacılığın sadece Çin için geçerli olmadığını Japonlar'ın ABD'de demir çelik şirketi satın almasının engellendiğini hatırlattı.

Öte yandan PAGEV, PAGÇEV Başkanı, TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı Yavuz Eroğlu da Avrupa'nın kaybettiği rekabet üstünlüğünü korumacılıkla yeniden tesis etmeye çalışmasının fayda getirmeyeceğini Çin'in de Türkiye'nin de engellere rağmen geri dönüşüm pazarında büyük paylar alacağını savundu.