Çin Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Müdahale Merkezi, Ulusal Bilgisayar Virüsü Önleme ve Kontrol Teknolojisi Mühendislik Laboratuvarı ve Çinli internet güvenlik şirketi 360, 15 Nisan 2024 tarihinde 'Volt Typhoon-ABD İstihbarat Kurumlarının ABD Kongresi ve Vergi Mükelleflerini Hedef Alan Gizli Bir Dolandırıcılık Operasyonu' başlıklı bir ortak araştırma raporu yayımladı.

Çin'den ABD ve AB'ye Güney Çin Denizi tepkisi Çin'den ABD ve AB'ye Güney Çin Denizi tepkisi

Rapor, ABD'nin 2023'ten bu yana odaklandığı sözde 'Volt Typhoon' örgütünün gerçek kaynaklarını inceleyerek, ABD istihbarat kurumlarının bu örgüt aracılığıyla Çin'e yönelik spekülasyonlarına dair gerçekleri ifşa etti. Raporun kamuoyuna açıklanmasının ardından birçok tanınmış medya kuruluşu, ilgili bilgileri almak için ABD’nin Beijing Büyükelçiliği ve Microsoft'un Çin'deki şubesine defalarca başvuruda bulundu ancak yanıt alınamadı.

Çin Medya Grubu (CMG) muhabiri tarafından dün Çin Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Müdahale Merkezi’nden alınan son bilgilere göre, en geç 2023 yılının başında başlayan Volt Typhoon dezenformasyon operasyonu, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve diğer ABD istihbarat kurumları tarafından organize edildi ve ABD Kongresi'ndeki Çin karşıtı üyeler, Beyaz Saray, ABD Adalet Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı, ABD Enerji Bakanlığı, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve diğer federal hükümet idari birimlerinin ortak katılımıyla yürütülen bir dezenformasyon ve kamuoyu manipülasyon operasyonu olarak tanımlandı.

Bu operasyonda, ABD istihbarat kurumları idari güçlerini kötüye kullanarak, siber güvenlik işletmelerini ve diğer idari kurumları manipüle etti, yanlış bilgi üretme ve yayma yoluyla 'Çin'in siber tehdit teorisini' yarattı. ABD vergi mükelleflerini ve Kongre üyelerini aldattılar ve Çinli işletmelerin meşru hak ve menfaatlerini ihlal ettiler. Aynı zamanda ABD istihbarat kurumları, uzun süredir tartışmalara neden olan Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası'nın (FISA) yabancılar üzerinde gözetim yetkisi veren 702. maddesinin kabul edilmesi için çalıştı. Bu sayede ABD istihbarat kurumları, siber sızma, yabancı ülkelere saldırı, caydırma ve yurtiçinde vatandaşları gözetleme yeteneklerini güçlendirmek için kongreden daha büyük bütçeler alabildiler.

ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN