Sözcü Lin Jian, bugün düzenlenen basın toplantısında, Japonya ve Filipinler arasında imzalanan Karşılıklı Erişim Anlaşması hakkında değerlendirmede bulundu.

Lin, “Ülkeler arasında temas ve iş birliğinin geliştirilmesinin bölgedeki ülkeler arasındaki karşılıklı anlayış ve güvene zarar vermemesi, bölgenin barış ve istikrarını bozmaması, üçüncü taraflara yönelik olmaması ve üçüncü tarafların çıkarlarını zedelememesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Çin, SİÖ'nün dönem başkanlığı çalışmalarını başlattı Çin, SİÖ'nün dönem başkanlığı çalışmalarını başlattı

Sözcü, bölgenin barış ve istikrarını bozan, bölgedeki dayanışma ve iş birliğine zarar veren herhangi bir girişimin bölge halklarının tetikte olmasına yol açacağını ve bu girişimlere ortaklaşa karşı çıkılacağını vurguladı.

Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Filipinler de dâhil olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine saldırganlık ve sömürgecilik uyguladığını hatırlatan Lin, Japonya’nın saldırganlık tarihi üzerinde ciddiyetle düşünerek askerî güvenlik alanında temkinli davranması gerektiğini dile getirdi.

Japonya ve Filipinler arasında bugün imzalanan "Karşılıklı Erişim Anlaşması"na göre, iki ülke birbirinin toprağında asker konuşlandırabilecek.

ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN