Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firması, Türkiye'de büyük bir yatırıma imza atıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılan anlaşma, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirildi. Anlaşmayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu imzaladı.

Anlaşma kapsamında, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaparak, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kurması planlanıyor. Ayrıca, sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik bir Ar-Ge merkezi de kurulacak. 2026 yılı sonunda üretime başlaması hedeflenen bu tesiste, doğrudan 5 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD )Başkanı Albert Saydam, bu yatırımın Türkiye için önemini vurguladı:

“27 yıl sonra ülkemiz yeni bir marka aracın yatırımına kavuştu. BYD, şirketin dünya çapındaki konumu ve ileri teknoloji seviyesiyle her ülkenin yatırımlarını çekmek isteyeceği bir marka. Bu önemli yatırımın Türkiye'de gerçekleşecek olması, bizleri mutlu ediyor ve tabii ki gururlandırıyor. Ancak, sektörümüzün temelinde ‘hareketlilik’ yatıyor ve dolayısıyla bizim de sürekli olarak yenilikleri takip etmemiz, daha iyiyi ve daha ileriyi yakalamamız gerekiyor. TAYSAD olarak, 530'dan fazla üyemizle birlikte, BYD’nin bu kararının olumlu sonuçlarını en kısa sürede görmesi için her türlü desteği vermeye hazırız, sorumluluğumuzun farkındayız. Yüksek yerlilik oranına sahip araçları ihraç ettiğimizde ve ikinci faz yatırım hayata geçirildiğinde, gerçek anlamda başarıya ulaşmış, tedarik sanayi olarak üzerimize düşeni yapmış olacağız. Türkiye'yi otomotivde bir adım öteye taşıyacak bu yatırımında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Bu gelişme, Türkiye'nin otomotiv sektöründe yeni bir döneme girdiğinin işareti olarak değerlendiriliyor. BYD’nin yatırımı, hem ekonomiye hem de istihdama büyük katkı sağlayacak.

Trump net konuştu: ABD'nin istediği Taiwan'ın çıkarlarını en üst düzeyde sömürmektir Trump net konuştu: ABD'nin istediği Taiwan'ın çıkarlarını en üst düzeyde sömürmektir

Zülal Çelik