Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda oynanan Türkiye-Avusturya maçındaki "bozkurt" hareketi nedeniyle UEFA'nın milli futbolcu Merih Demiral'a verdiği 2 maç men cezasına ilişkin açıklamada bulundu.

TFF'nin internet sitesinde açıklamalarına yer verilen Büyükekşi, "UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından oyuncumuz Merih Demiral'a verilen iki maçlık cezayı kabul edilemez, hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak görüyoruz. UEFA'nın maçta görevli delegesinin raporunda cezai yaptırım ile ilgili bir ifade olmamasına rağmen, bazı batılı siyasetçilerin açıklamalarının ardından UEFA'nın konu ile ilgili müfettiş atayarak soruşturma başlatmış olması da sürecin ve kararın bağımsızlığına gölge düşürmüştür." ifadelerini kullandı.

"İtiraz hakkımız elimizden alındı"

Merih Demiral'ın gol sevinci sırasında yaptığı hareketin siyasi olmadığının altını çizen Mehmet Büyükekşi, şu görüşleri paylaştı:

"Oyuncumuzun gol sevinci sırasında yaptığı işaret Türklerin yüzyıllardır kullandığı, Türklüğü sembolize eden bir işarettir. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın son 16 turunda Avusturya'yı eleyerek çeyrek finale yükselen ve yarın Hollanda ile yarı finale yükselme maçına çıkacak A Milli Takımımızın tarih yazdığı bu büyük organizasyonda bu ceza asla kabul edilemez. Başlatılan soruşturma sürecinin adaletsizliği, UEFA müfettişinin yanlı medya kuruluşlarına sızdırılan raporu ve titizlikle hazırladığımız 27 sayfalık kapsamlı savunma dosyamızın değerlendirilmediği, savunma süremiz biter bitmez açıklanan karardan da anlaşılmaktadır. 3 maçın altındaki cezalarda CAS'a itiraz ve başvuru yolunun kapalı olmasından dolayı da verilen 2 maçlık ceza ile itiraz hakkımız da elimizden alınmıştır. Taraflı ve adaletsiz olan bu karar, tüm milletimizi derinden hayal kırıklığına uğratmıştır."

Süper Kupa'nın tarihi ve yeri açıklandı Süper Kupa'nın tarihi ve yeri açıklandı
SPOR HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN  

ü

ü