Çinli Huawei, Mate 70 serisi ve HarmonyOS Next için tarih verdi. Huawei'nin son serisi Mate 70, geçtiğimiz ay Avrupa'da satışa sunulmuştu. Şirketin açıklamasına göre Mate 70 serisi ve HarmonyOS Next aynı dönemde çıkış yapacak. Bu kapsamda Mate 70 ailesi yeni işletim sistemini kullanan ilk cihazlar olacak.

Huawei Geliştirici Konferansı’nda açıklamalarda bulunan Başkan Yu Chengdong; Mate 70 serisi hakkında konuştu. Şirketin amiral gemisi modeller için 2024 yılının dördüncü çeyreğini hedeflediğini dile getirdi. Bu da Next güncellemesinin dördüncü çeyrekte sunulacağını gösteriyor.

HarmonyOS Next aslında Huawei için bir dönüm noktası oluşturacak. İşletim sistemi ilk kez Android‘in açık kaynaklarını bırakacak ve Huawei’nin yazılımını kullanacak. Bu da Mate 70 gibi HarmonyOS Next çalıştıran cihazların Android uygulamalarını desteklemeyeceği anlamına geliyor.

Huawei, Mate 70 serisinde şarj özelliklerinde de önemli iyileştirmeler yapacak. Elde edilen bilgilere göre, yeni seri için optimize edilmiş kablosuz şarj teknolojisi kullanılıyor. Bu, kullanıcıların cihazlarını daha hızlı ve verimli bir şekilde şarj etmelerine olanak tanıyacak.

Mate 70 serisinin performansını artıracak bir diğer yenilik ise yeni Kirin çipleri olacak. Bu çipler, genel performans iyileştirmeleri ve AI özellikleri sunarak kullanıcı deneyimini daha da geliştirecek. Yazılım tarafında ise, Mate 70 serisi Huawei’nin kendi geliştirdiği HarmonyOS NEXT işletim sistemi ile çalışacak. Bu, cihazların daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlayacak.

Dijitalleşme enerji kıtlığını tetikleyebilir Dijitalleşme enerji kıtlığını tetikleyebilir

Kamera Özellikleri

Huawei Mate 70 serisi, gelişmiş kamera özellikleri ile dikkat çekiyor. Serinin öne çıkan özellikleri arasında, Retractable (geri çekilebilir) lens, özelliği öne çıkıyor. Bu özellik, yüksek kaliteli çekimler için optik yapının pop-out olmasını sağlıyor. Kamera kurulumu olarak da, 50 MP+48 MP + 12 MP ultra geniş (AF) lenslerden oluşan üçlü kamera kurulumu mevcut. Video çekimlerini ise, 4K video kaydı, HDR kaydı ve farklı ağır çekim modlarıyla destekliyor. Telefonun ön kamerası 13 MP olup, gece modu, portre modu ve 4K video kaydı gibi özellikler sunacak.

Huawei’nin kendi geliştirdiği HarmonyOS NEXT ile çalışacak olan Mate 70 serisi, yazılım ve donanım uyumuyla rakiplerine meydan okuyor. Cihazlar, daha hızlı ve verimli bir kullanım sunarak teknoloji tutkunlarının gözdesi olacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN