Türkiye, 2021 yılında alındığı "Gri Liste"den çıktı. Gelişmeyi Singapur'da bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Başardık" mesajıyla duyurdu.

Mali Eylem Görev Gücü - FATF adlı küresel kuruluş Singapur'daki toplantısında Türkiye'yi Gri Liste'den çıkarma kararı aldığı ilan etti.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu iki kademe artırdı Moody's, Türkiye'nin kredi notunu iki kademe artırdı

Kara para aklama ve terörizmin finansmanını izleyerek ülkelere kriterler belirleyen FATF'ye üye olan ülkeler kara paranın izlenmesi ve terörizmin finansmanına engel olmayı taahhüt ediyorlar. Türkiye daha önce Ali Babacan döneminde yani 2011 yılında Gri Liste'ye alındı. Daha sonra Mehmet Şimşek'in girişimleri ile listeden çıkarıldı. FATF'nin değişen kriterlerine uyum sağlamada gecikince yeniden Gri Listeye alındı. Son bir yılda hızlıca hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde Türkiye yeniden liste dışına çıkmayı başardı.

Kuruluştan yapılan açıklamada özetle, "Türkiye taahhütlerini yerine getirmek için kara para aklamanın önlenmesini ve terörizmin finansmanıyla mücadele rejiminin etkinliğini güçlendirdi.Türkiye kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı 'caydırıcı yaptırımlar uygulayarak' eksikleri giderdi." mesai verildi

CEVDET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da yaptığı açıklamada “Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesine yönelik tamamlamış olduğumuz eylem planı sayesinde, Türkiye bugün gri listeden çıkmıştır. Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın, hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacaktır. Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, uluslararası kaynak girişini hızlandıracak ve borçlanma maliyetleri üzerinde pozitif etki yaratacaktır. Ülkemize yönelik sermaye akışının ivmelenmesiyle Türk lirası varlıklara olan ilginin artması, dezenflasyon sürecini de hızlandıracaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere, bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz." dedi.

TİCARET BAKANI NE DEDİ?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuya ilişkin mesajında, "Uyguladığımız ekonomi politikaları, ülkemizin uluslararası alandaki güvenirliliğini ve ekonomik istikrarını pekiştirmeye devam etmektedir. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından 3 yılda bir açıklanan gri listeden çıkarılmış olmak, uyguladığımız politikaların başarılı olduğunun göstergelerinden biri oldu. Kararlılıkla uyguladığımız politikalar, ihracatta yakaladığımız ivme, ithalatı ve dış ticaret açığını etkili ticaret politikaları tedbirleriyle azaltmamız ve uyguladığımız reformlar ülkemizi her geçen gün daha da ileri taşımakta ve Türkiye'nin küresel ekonomik sistemdeki yerini sağlamlaştırmaktadır." görüşünü dile getirdi.

YATIRIMCILAR DA KONUŞTU

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy 28 Haziran’da Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yapılan değerlendirme ile Türkiye’nin ‘Gri Liste’den çıkarılmasının ardından yaptığı açıklamada, bu gelişmenin Türkiye açısından çok olumlu sonuçları olacağını belirtti. Engin Aksoy, “Bu durum, Türkiye’nin finans sektörü ve reel sektörünün küresel ekonomi ile etkileşimini ve entegrasyonunu artıracaktır." dedi. Engin Aksoy, şu açıklamayı yaptı: "Bu listede yer alan ülkeler, dış yatırım çekme sürecinde uluslararası kurumlar, kredi kuruluşları ve yatırımcılar nezdinde zorluklarla ve ek yükümlülüklerle karşılaşıyor. Ticaret yapan firmalar da bu zorluklar nedeniyle pazar paylarında kayıplar yaşıyorlar. Dolayısıyla, ‘Gri Liste’de yer alan ülkelere sermaye akışı olumsuz etkileniyor ve bu durum hem finans sektörü hem de reel sektör açısından zorluklar yaşanmasına neden oluyor.” Türkiye’nin, FATF tarafından önerilen konularda gerekli aksiyonları almasının sonucu olarak FATF’ın 28 Haziran 2024 tarihi itibarıyla ülkemizi ‘Gri Liste’den çıkarmasının, ülkemize gelecek yeni uluslararası doğrudan yatırımlar açısından önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapan Engin Aksoy, “Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) olmak üzere gerekli düzenlemelere katkı veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İHRACATÇI MEMNUN

Türkiye İhracatçılar Meclisi Bakanı Mustafa Gültepe de, "Türkiye’nin gri listede yer alması, gerek uluslararası ticaretimizi gerekse finansal piyasalarımızı yıpratan sorunlardan biriydi. Listeden çıkarılmamız, ihracatçılarımız ve iş dünyamız için yeni fırsatların kapılarını aralayacak. Uluslararası bankaların ve finansal kurumların ülkemize güveni artacak. Dolayısıyla finansal işlemlerimizi rahatlatarak yabancı yatırımların ülkemize yönelmesini teşvik edecek. Mali Eylem Görev Gücü’nün aldığı karar ülke ekonomimiz için bir dönüm noktası. 2028 ihracat hedeflerimiz çerçevesinde yeni yatırımlara ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, kararın bizim için önemi büyük. Yeni yatırım fırsatları için heyecanlıyız. Kararın ülkemize ve ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum." mesajı verdi.

'ELİMİZ GÜÇLENECEK'

Son dönemlerde atılan kararlı adımlar sayesinde Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Türkiye'yi 3 yıl sonra gri listeden çıkardığına değinen ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, bu karar ile uluslararası arenada Türkiye'nin elinin güçleneceğini belirtti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu karar ile Uluslararası yatırım fonlarının Türkiye'ye yatırım imkanı yeniden oluştu.

Ayrıca sınır ötesi işlemler ve kredi temininde bu kararında olumlu anlamda dönüşleri olacaktır. Bu da uluslararası arenada Türkiye'nin elini güçlendirecektir. Bu başarıda emeği geçen Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ve ekonomi yönetimini tebrik ediyor, istikrarlı politikalarının arzulanan ekonomik veriler elde edilene kadar sürmesi temennisinde bulunuyoruz."

BANKALAR MEMNUN

Türkiye Bakanlar Birliği'nden yapılan açıklamada ise, "Suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede uluslararası koordinasyonu sağlayan Mali Eylem Görev Gücü’nün (Financial Action Task Force – FATF) 23-28 Haziran 2024 tarihlerinde Singapur’da yapılan Genel Kurul toplantılarında alınan karar ile ülkemizin yetkinliği teyit edilmiş ve Gri Listeden çıkarılmıştır. Türkiye, V. Tur Görüşmeleri takip eden süreçte, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda kara para aklama ve terörizmin finansmanının önlenmesi sürecinin güçlendirilmesi için FATF tavsiyeleri çerçevesinde gerekli reformları başarıyla uygulamıştır. Büyük memnuniyet duyduğumuz bu kararın alınmasında emeği geçen tüm kişilere, kurumlara ve sürece destek veren yükümlü gruplarına teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi.

İTO: OLMAMASI GEREKEN LİSTEDEYDİ

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) gri listesinden çıkması olumlu bir gelişmedir. Türkiye ekonomisinin doğru rotada ilerlediğinin teyit edilmesidir. Ülkemize yönelik algıların ve görüşlerin olumlu yönde oluşmasına katkı sağlayarak Türkiye ekonomisine ve yatırım ortamımıza pozitif yansıyacaktır. Bu önemli gelişmede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." derken İTO Başkanı Şekip Avdagiç de, "Türkiye şimdi hak ettiği yerde,

2.5 yıldır zaten olmaması gereken bir listedeydi. Ülkemizin FATF'ın gri listesinden çıkması, iş ve yatırım ortamımızı daha da güçlendirecek. FATF’ın yeni durum tespiti, ekonomi yönetimimizin kararlılıkla uyguladığı program ve yapısal reformlarla birleştiği zaman, küresel sermaye akışı ve iş perspektifinde yeni kapılar aralayacaktır. Ayrıca, uluslararası finans kuruluşlarının Türk şirketleriyle işlem yapma isteğine de taze bir güven getirecektir." görüşünü savundu.