NFP'den yapılan yazılı açıklamada, genel seçimlerin ilk ve ikinci tur sonuçlarının Macron kanadının "başarısızlığını" ortaya koyduğu belirtildi. Açıklamada, Fransızların seçimde Yeni Halk Cephesini ve programını sandıkta birinci sıraya yerleştirerek üç hafta önceden yarışı kazanmış gibi gösterilen aşırı sağın zaferini engellediği kaydedildi.

"Yeni Halk Cephesi yeni Ulusal Meclis'in tartışmasız birinci gücü." denilen açıklamada, sol ittifakın Macron'un kendilerini yeni "hükümeti kurmaya" çağırması beklentisine yer verildi.

Açıklamada, sol ittifakın mecliste salt çoğunluğu olmasa da seçim sonuçlarının kendilerine büyük bir sorumluluk yüklediği kaydedilerek, "Gabriel Attal'ın hükümetin başında uzun süre kalması, pazar günkü sonuçları silme girişimi gibi görülebilir." ifadesine yer verildi.

Rumlar, rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan Senatör Menendez'e verdikleri "fahri vatandaşlığı" geri aldı Rumlar, rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan Senatör Menendez'e verdikleri "fahri vatandaşlığı" geri aldı

Açıklamada, Macron'a ülkenin kurumlarını göz ardı etmeye yönelik her türlü girişimden kaçınması çağrısı yapıldı.