Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), 29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan 'talk' hakkındaki bilimsel araştırmaları incelediğini belirtti.

Açıklamada, insanların madenlerde ve kağıt endüstrisinde çalışarak veya kozmetik ürünlerin kullanımıyla 'talk' mineraline maruz kaldığı aktarılırken, 'perineal bölgede' talk barındıran vücut pudrası kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında sürekli artış olduğu vurgulandı.

DMO 8 milyon doz aşı satın alacak DMO 8 milyon doz aşı satın alacak

Asbest minerallerinin yakınında doğal olarak bulunan talk'ın '2A Grubu (muhtemel)' kanserojen madde olarak sınıflandırıldığı açıklamada, mineralin denek hayvanlarında kansere neden olması hakkında 'yeterli kanıt' bulunduğuna dikkati çekildi.

Açıklamada, incelenen bilimsel makalelerdeki bulguların talk'a maruz bırakılan dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise hem iyi hem de kötü huylu tümörlere rastlandığını ortaya koyduğu belirtildi.

IARC'ın söz konusu bulgularına 'The Lancet Oncology' adlı dergide yayımlanan makalede yer verildi.

ABD'li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi Johnson & Johnson şirketi 12 Haziran'da, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerinin kansere neden olduğu iddiasıyla 42 eyalet ile başkent Washington tarafından yürütülen soruşturmaları çözüme kavuşturmak için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.