Çin Yeni Enerjili Araçlar Şirketi Brezilya Şubesi Satış Yöneticisi Alexander Oliveira, Çin menşeli elektrikli araçların Brezilya’da binek araba piyasasının yüzde 1.1’lik payına sahip olduğunu belirterek, özellikle nisan ayında bu oranın yüzde 15’e ulaştığını kaydetti.

Brezilya, Latin Amerika’nın en büyük otomobil piyasası ve dünyanın altıncı büyük piyasasıdır. Son yıllarda yeni enerjili otomobil sektöründe hızlı büyüme eğilimi görüldü. Bu arada Çin menşeli yeni enerjili otomobillerin Brezilya piyasasında tuttuğu pay giderek artmaktadır. Brezilya’da çevrim içi araba çağırma hizmeti veren bir uygulamada şoför olarak çalışan Thiago, Çin elektrikli otomobil şirketi BYD’nin bir müşterisi. Thiago basına verdiği demeçte, gerek kent sokaklarında, gerek otobanlarda arabasının performansının benzinli arabalardan daha iyi olduğunu ve bu arabanın her çeşit yol şartına uyum sağladığını, bu nedenle elde edilen gelirin eskiye göre üç kat arttığını vurguladı.

Çin'den ABD ve AB'ye Güney Çin Denizi tepkisi Çin'den ABD ve AB'ye Güney Çin Denizi tepkisi

Çin menşeli yeni enerjili araç sahibi Emerson, kullandığı arabada şerit takibi ve otomatik frenleme fonksiyonları bulunduğunu belirterek, bu fonksiyonların Brezilya’da yalnızca lüks arabalarda bulunduğunu, ancak Çin menşeli yeni enerji araçların daha uygun fiyatlı olduğunu söyledi.

Brezilya Ulusal Otomotiv Endüstrisi Derneği'nden alınan bilgilere göre, 2023 yılında Çin’in Brezilya’ya yaptığı otomobil ihracatı 2022 yılına göre yüzde 300 oranında arttı. Çin, artık Brezilya’nın ikinci büyük otomobil ithalat kaynağı oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde Brezilya’da binek araba ithalatı yüzde 46.4 oranında artarak 1.5 milyar ABD Doları’na ulaştı. Bu ithalatın yüzde 40’lık kısmını Çin menşeli arabalar oluşturdu ve bu arabaların çoğu elektrikli veya hibrit araçlardı.

Çin Yeni Enerjili Araçlar Şirketi Genel Yöneticisi Li Tie, iki ülkenin benzinli hibrit araçlar geliştirmek konusunda iş birliği yaptığını ve Brezilya hükümetinin bu fikri desteklediğini belirtti.

Son yıllarda, Çin menşeli yeni enerjili araçların gelişimi hızlandı ve küresel tüketicilerin beğenisini kazandı. 2023 yılında Çin menşeli yeni enerjili otomobillerin ihracatı 1 milyon 203 bin adete ulaştı ve bu otomobiller 180’den fazla ülkeye ihraç edildi. Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Makro Ekonomi Enstitüsü Uzmanı Wu Sa, Çin menşeli yeni enerjili araçların teknoloji inovasyonu, marka inşası, piyasa çeşitliliği ve küresel işbirliği konularında bir dizi önlem alacağını açıkladı.

ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN