'Çin Gezisi: Çinli ve ABD'li Gençler Diyaloğu' Beijing'de düzenlendi 'Çin Gezisi: Çinli ve ABD'li Gençler Diyaloğu' Beijing'de düzenlendi
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Çin ile ticari bağları güçlendirmek için fuarlara güçlü katılım çağrısı yapıyor. Bu kapsamda heyetler ağırlanıyor. Geçen günlerde İzmir, Çin'den gelen özel bir heyeti misafir etti. Çin Nanjing Belediye Başkanı Chen Zhichang, ziyaret kapsamında yaptığı açıklamada, Nanjing’in özellikle son dönemde Türkiye ile ticari anlamda iş birliği ivmesini artırdığını önemle vurguladı. Chen Zhichang, “Geçen yıl, Nanging’in Türkiye ile  dış ticaret hacmi yıllık yüzde 16,4 artışla 836 milyon ABD dolarına ulaştı. Bu hacmi,  yıllık yüzde 10 artışla 724 milyon ABD doları tutarındaki ihracat ve yıllık yüzde 87,2 artışla 112 milyon ABD doları tutarındaki ithalat oluşturmakta. Bu da iki taraf arasındaki büyüyen ticari ilişkilerin en önemli göstergesi.” dedi.

KONSOLOSLUK YENİDEN AÇILMALI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da, “Nanjing Belediye Başkanı ve Beraberindeki heyeti ilimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İkili ticari ve siyasi ilişkilerimizin gelişmesinde bu ziyareti önemsiyoruz.” diye konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Nanjing, Çin'deki ikinci en büyük ticaret merkezidir. İzmir ile Nanjing arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi adına önemli bir adım atıyoruz. İzmir’de Çin Konsolosluğu’nun yeniden açılması bizi çok memnun edecektir. İzmir ve Nanjing arasında karşılıklı iş birliği ve yatırımların artması, hem ekonomik hem de kültürel anlamda olumlu sonuçlar doğuracaktır. Eğitim ve araştırma alanında ortak projeler yürütülerek bilgi ve deneyim paylaşımı artırılabilir, akademik iş birlikleri geliştirilebilir. Bu toplantının, İzmir ile Nanjing arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesine ve yeni iş birliği olanaklarının keşfedilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.” mesajı verdi.

YATIRIM İÇİN SUNUM YAPILDI 

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz yaptığı sunumda EİB organizasyon yapısı, Çin-Türkiye dış ticaret verileri ve EİB’in 2019 yılından beri Çin özelinde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Direktörü Hülya Ulusoy ise İZKA organizasyon yapısı ve İZKA’nın İzmir ili özelindeki inovasyon ve girişimcilik, yeşil ve mavi büyüme projeleri, yatırım projeleri konularında sunum yapıldı.
Konuşma ve sunumların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi tarafından Nanjing Belediye Belediye Başkanı Chen Zhichang ve heyetin diğer temsilcilerine hediyeler takdim edildi.
Nanjing Belediye Belediye Başkanı Chen Zhichang, Ege İhracatçı Birlikleri Çin anı defterine ziyarete ilişkin memnuniyetini ve ikili ilişkilerin güçlenmesi dileklerini de yazdı.