Ticaret Bakanlığı'nın Çin'den ithal edilen binek otomobillere yönelik yeni ek vergi kararı, Türk tüketicilerin otomobil alışkanlıklarını etkileyecek önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni düzenlemeyle birlikte, daha önce uygun fiyatlı olarak bilinen Çin menşeli araçlar artık daha yüksek maliyetli hale gelecek.

Yüksek vergiler nedeniyle araç fiyatlarının artmasıyla birlikte, Türk tüketicilerin otomobil alırken daha fazla harcama yapmaları gerekecek. Özellikle bütçe dostu araç arayışında olanlar için bu durumun olumsuz etkileri olabilir.

Çin menşeli araçlara getirilen ek vergi uygulamasıyla birlikte, Türkiye otomotiv pazarında dengelerin nasıl değişeceği ve tüketicilerin tercihlerini nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Çinli BYD ise Haziran'daki kampanyasını duyurdu. Bu kampanya, “yeni vergi düzenlemesine karşı bir mücadele mi, yoksa pazar payını artırmaya yönelik bir strateji mi?” tartışmalarına yol açtı.

BYD Türkiye'nin Haziran kampanyası bir strateji mi?

BYD Türkiye, Haziran ayına özel elektrikli araç almak isteyenler için çeşitli kampanyalar başlattı. Haziran ayında 50 bin TL indirimle 1 milyon 640 bin TL anahtar teslim fiyatıyla sunulan BYD ATTO 3, elektrikli araç tutkunlarını cezbediyor.

Özel fiyatla BYD ATTO 3 modeline sahip olmak isteyenler aynı zamanda 300 bin TL’ye kadar 12 ay yüzde 0 faizli krediden de yararlanabiliyorlar. Haziran ayındaki eşsiz kampanyaya ek olarak, BYD ATTO 3 alan kullanıcılara tercihlerine göre 1 yıllık kasko sigortası ya da 11 kW duvar tipi AC şarj ünitesi hediye ediliyor.

BYD'nin kampanyası sadece bireysel tüketicileri hedeflemiyor. Tüzel müşteriler için de cazip fırsatlar sunuluyor. Yüzde 100 elektrikli modeli BYD ATTO 3 için vergi levhası olan tüzel müşterilere özel kampanya ile, araç bedelinin yüzde 100’üne kadar kredi kullanma imkanı sunulurken, 48 ay vadeyle aylık 46 bin 667 TL’den başlayan taksit avantajı sunuluyor. Ayrıca, "Şimdi Al, 6 Ay Sonra Ödemeye Başla" seçeneği ile kurumsal firmalara özel bir esneklik sağlanıyor.

Çin'den NATO Genel Sekreteri'nin provokatif konuşmasına sert tepki Çin'den NATO Genel Sekreteri'nin provokatif konuşmasına sert tepki

BYD Türkiye’nin Haziran kampanyasında sunulan aksesuarlar arasında duvar tipi şarj ünitesi veya 1 yıllık kaskonun yanı sıra, hayatı kolaylaştıran birçok öğe bulunuyor. Bunlar arasında ev tipi duvar prizlerine uygun "Mod 2 şarj kablosu", AC şarj üniteleri ile uyumlu "Mod 3 Tip 2 şarj kablosu", araç enerji paylaşımı özelliğini (VtoL) kullanarak araçtan dışarıya enerji sağlayan "dörtlü prize sahip güç kablosu", halı paspas seti, dört mevsim kauçuk paspas seti ve kauçuk bagaj havuzu yer alıyor.

BYD ATTO 3, 420 kilometre menzili ve sadece 29 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80 kapasiteye şarj edilmesiyle öne çıkıyor. Dinamik sürüş özellikleri ve yüksek performansıyla dikkat çeken araç, aynı zamanda teknolojik ve şık kabiniyle de beğeni topluyor.

Zülal Çelik ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN