Dün akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde isminin Resul Can Çatı olduğu öğrenilen şüpheli bir kişi üzerinde sprey boya ile 'SMA' yazılı bir araç ile yolu kapatmış, elinde kırmızı kablolu pim taşıdığı için trafiğin kapatılmasına neden olmuştu.

Resul Can Çatı ekiplere, SMA hastalarına devletin yardım etmesi için böyle bir eyleme başvurduğunu söylemişti.

Aracıyla yolu kapatarak eylem yapan kişi tutuklandı.

Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi

"Amacım SMA hastalarına dikkat çekmekti"

Şüpheli Resul Can Çatı, savcılıktaki ifadesinde, SMA hastası çocukların kötü durumda olduğunu gördüğünü ve buna dikkati çekmek amacıyla söz konusu eylemi gerçekleştirdiğini savundu.

Aracındaki bomba süsü verilmiş düzeneği kendisinin yaptığını anlatan Resul Can Çatı, "Amacım trafiği kapatmak ve bu mevzuya dikkati çekmekti. Düzenekte un, makarna ve bulgur bulunuyordu. Ayrıca akü ve birtakım kabloları yerleştirdim. Kimseden herhangi bir destek veya yardım almadım. Kimsenin haberi yoktur. Olay sebebiyle pişman değilim." dedi.

Savcılık ifadesinin ardından Resul Can Çatı, "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" ve "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, şüpheli Resul Can Çatı'nın tutuklanmasına karar verdi.

Bakan Tunç tutuklama kararını açıkladı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tutuklanan kişiyle ilgili sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde aracını durdurarak trafiği kapatan ve olay sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli Resul Can Çatı, “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak” ve “Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit” suçlarından tutuklama talebi ile sevk edildiği İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla tutuklanmıştır."

Ne olmuştu?

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde dün duran otomobilin yanına giden polis ekipleri, sürücü koltuğunda oturan kişinin elinde kırmızı kablolu pim olduğunu görünce, köprü tedbir amacıyla trafiğe kapatılmıştı.

Olay yerine Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, takviye kuvvet ve müzakereci polisler sevk edilmiş, araçtaki Resul Can Çatı'nın ekiplere, SMA hastalarına devletin yardım etmesi için böyle bir eyleme başvurduğunu ve bir devlet büyüğüyle görüşmek istediğini söylediği öğrenilmişti.

Yaklaşık bir saat süren görüşmelerin ardından şüpheli, polis ekiplerince teslim alınmıştı.