OPPO’nun en gelişmiş telefonu Find X7 Ultra tanıtıldı: Türkiye’ye ne zaman gelecek? OPPO’nun en gelişmiş telefonu Find X7 Ultra tanıtıldı: Türkiye’ye ne zaman gelecek?

İtalya Bologna'da Avrupa Merkezi ve lojistik yatırımı yapan Orka Holding'in yeni durağı ise Çin. Damat, Tween ve DS Damat markalarını bünyesinde barındıran Orka Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Çin pazarına HongKong'dan girmek istediklerini, görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bologna'daki sohbet toplantısında sorularımızı yanıtlayan Orakçıoğlu, DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kolbaşı'nın "Ürünlerinizi burada seviliyor. Siz neden yoksunuz." uyarısı üzerine önce araştırma yapıp sonra yatırım kararı aldıklarını dile getirdi. Orakçıoğlu, "Çin, Singapur ama asıl HongKong. Uzak Doğu çok önemli çünkü hepimiz ne kadar büyük bir gelişim kalkınmanın olduğunu gözlemliyoruz. Çin gümrük uyguluyor ama HongKong'da yok. Orası Uzak Doğu'un podyumu. Biraz sabretmek ve para kaybetmek lazım. Bir partner bulup, hatta bulduk diyelim ve en az 5-6 mağaza ile gireceğiz.” dedi.

Hem mağaza hem e-ihracat

Mağazalaşmanın yanında Çinli e-ticaret devi JD ile de görüşmeler yaptıklarını anlatan Orakçıoğlu, “Stratejik işbirliği yaptık, regülasyonlar vs tamamlıyoruz. Böylece 800 dolara kadar gönderdiğiniz üründe gümrük olmayacak. Orada en iyi AVM'ye girmek istiyorsun ama sen kimsin diyorlar. Sonra bilgileri yollayınca bakıp hemen gelin; başka neyin var diyorlar." bilgilerini verdi.

Türk hazır giyim sektörünün duayen isimlerinden Süleyman Orakçıoğlu, ayrıca bir lira bile teşvik almadan Giresun'da ilave 450 kişinin daha istihdam edileceği yatırımı yıl sonunda tamamlayacaklarını anlattı. Süleyman Orakçıoğlu, halihazırda iki tesisin bu ilde bulunduğunu anımsattı. Orakçıoğlu, "Yeni yatırımla istihdam 900'e çıkacak. Böylece grubun toplam istihdamın 3 bini aşacak. Buradaki ürünlerin ortalama ihracat kilogram değeri 70 dolar. Giresun'da yapacağımız yeni tesisin özelliği dünyada sayılı örneklerden biri olacak. Yapay zekayı kullanacağız. Bizi rekabette on adım öne taşıyacak. Terzi usulü ürün yapacak tesis kuracağız." diye konuştu.

E-ihracatın payı artacak

Bologna'daki lojistik üssünün önemine işaret eden Orakçıoğlu, lojistik merkezin Avrupa'ya yapılacak e-ihracat için merkez görevi göreceğini, Türkiye'de e-ticaretin payının toplam ticaretin içinde yüzde 20'ye ulaştığını, e-ihracatın payının ise yüzde 1.5 civarında kaldığını, bundan sonra e-ihracatın da büyüyeceğini öngördü. Orakçıoğlu, “İç pazarda bu kadar deneyim sahibi olduk. E-ihracata bu taşınacak. Bizim toplam ciroda online payı yüzde 30 oldu. Online pazaryerleri de ihracatta donanımlı firmalara destek olmaya başladılar." mesajı verdi.

ÖZEL HABERLERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN