Wang Yi günümüzde Soğuk Savaş zihniyetini yeniden kucaklayan bazı büyük ülkelerin, jeopolitik “klikler” oluşturmaya çalıştığına, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını alenen boykot ederek, çok taraflı mekanizmaların yetkilerini aşındırdığına dikkat çekti.

'Çin, uluslararası ekonomik faaliyetlere aktif şekilde katılacak' 'Çin, uluslararası ekonomik faaliyetlere aktif şekilde katılacak'

Aynı zamanda ekonomik konuların siyasallaştırıldığına, güvenlik sorunlarının genelleştirildiğine, tek taraflı yaptırımlar ve teknolojik engellerin artmaya devam ettiğine işaret eden Wang Yi, geleceğe yönelik olarak, BRICS’in stratejik önemini ve siyasi etkisini yerine getirerek, yeni yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkelere odaklı, dünya ülkelerine açık ve kapsamlı yeni tip çok taraflı bir iş birliği mekanizmasını oluşturmayı hedeflemesi gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, bunun için çok taraflılığa olan güvenin artırılarak, geleceğe yönelik küresel kalkınma için yeni bir yol haritası hazırlanması; barış ve güvenliği koruma üzerindeki kararlılığın savunularak, sorunların siyasi çözümü için yeni destekler sağlanması; BRICS'in açıklık, kapsayıcılık ve kazan-kazan anlayışına dayalı iş birliği yönündeki asıl gayesine bağlı kalınarak, BRICS çerçevesindeki sonuç getirici iş birliğinin yeni seviyeye taşınması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya katılan taraflar, BRICS iş birliği ile önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda ayrıca BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı Ortak Bildirisi yayımlandı.

Wang Yi toplantı sırasında, Laos Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, Etiyopya Dışişleri Bakanı Taye Atske Selassie ve İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bagheri ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN