Almanya’da düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda Türkiye A Milli Futbol Takımı, Avusturya’ya karşı galibiyet kazandı ve çeyrek finale yükseldi.

Merih Demiral, Avusturya karşısında 57. saniyede attığı golle Türkiye'nin şampiyonalar tarihindeki en erken golünü kaydetti. Bu gol aynı zamanda Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en erken ikinci golü oldu.

Demiral'dan 'bozkurt'lu sevinç

Demiral, attığı gollerin sevincini bozkurt işaretiyle yaşadı.

2019'da Avusturya’da 'aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele' gerekçesiyle aralarında 'Bozkurt' sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kullanımı yasaklanmıştı.

Günok: Daha bitmedi

Kaleci Mert Günok ise ikinci yarıda kritik kurtarışlara imza attı.

Wimbledon'da finalin adı Djokovic-Alcaraz Wimbledon'da finalin adı Djokovic-Alcaraz

Günok, maç sonrası yaptığı açıklamada, "Çok mutluyuz. Çok güzel bir galibiyet oldu. Halkımıza teşekkür ederiz. İnşallah sonuna kadar gideceğiz. Galibiyet, moral olarak bizi üst seviyeye çekti. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Çok mutluyuz. Maçtan sonra da duygularımız yoğundu. Çeyrek finale çıktığımız için mutluyuz. Buna da katkım olduğu için ayrıca mutluyum. Oyunun ikinci yarısında çok geri çekildiğimiz, iyi oynayamadığımız anlar oldu. Daha bitmedi. Sonuna kadar gideceğiz inşallah. Bu maçı kazanmak öz güven açısından iyi oldu. Son 8... Artık burada kolay maç yok" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Sen Merih değilsin, öyle kafa atamazsın

Tarım ve Orman Bakanlığı, A Milli Takım'ı X hesabından yaptığı paylaşımla kutladı: "Sen Merih değilsin öyle kafa atamazsın diyoruz, dinlemiyor."

Öte yandan, çeyrek finale yükselen A Milli Takım'ın başarısı Türkiye'nin dört bir yanında coşkuyla kutlandı.

Galibiyetin ardından 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda toplanan vatandaşlar büyük sevinç yaşadı.

Coşkulu kalabalık, ellerinde Türk bayrakları ile Milli Takım lehine tezahüratlarda bulundu. Kutlamalara araçlarıyla katılanlar da korna çalarak galibiyet sevincine ortak oldu.

Taksim Meydanı'nda ise toplanan vatandaşlar, büyük sevinç yaşadı. Meşaleler yakarak sevinç gösterileri yapan vatandaşlar, tezahüratlarla milli takıma destek verdi. Polis ekipleri, kutlamalar dolayısıyla Taksim Meydanı ve çevresinde önlem aldı.

Milli takımın başarısı, kentin diğer önemli meydan ve caddelerinde de coşkuyla kutlandı. Çeşitli semtlerde araçlarıyla konvoy oluşturan vatandaşlar, tur atarak galibiyet sevinci yaşadı.

SPOR HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ü