ABD'li yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin yapımı EV'lere (elektrikli araç) ve EV malzemelerine 1 Ağustos'a kadar yüzde yüze varan vergiler getirmeyi planladıklarını söyledi. Buna ek olarak, Avrupa Komisyonu da, Çin'in elektrikli araç ithalatına yönelik potansiyel tarifelere ilişkin ilk kararını 5 Haziran'da açıklayacak, söz konusu tarife ağır şartlar içeriyor. Ancak Tavares, Münih'teki Reuters Events Automotive Europe konferansında, Avrupa ve Amerika'nın Çinli üreticilere yönelik ek vergilerinin "tuzak" olduğunu ve bu kararların diğer ülkeler için de emsal teşkil ederek geri adım atılmasına yol açabileceğini ifade etti. Vergi kararlarının yerel üreticileri "tembelliğe" iteceğine dikkat çeken Tavares, rekabetin korunması amacıyla getirilen yüzde 30'luk vergilerin uzun vadede olumsuz etkileri olacağını belirtti. "Rekabeti korumak için getirilen yüzde 30'luk vergilerin sosyal sonuçları olacaktır. Ancak Avrupa hükümetleri şu anda bu gerçekle yüzleşmek istemiyor," dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Vanuatu Başbakanı Salwai'yi kabul etti Çin Cumhurbaşkanı Xi Vanuatu Başbakanı Salwai'yi kabul etti
Tavares, rekabetin tüm paydaşlar için zorlu olacağını ancak değişim için önemli bir itici güç olduğunu da sözlerine ekledi. "Bu rekabet bayiler, tedarikçiler ve üçüncü parti parça üreticileri için kolay olmayacak. Avrupa'da herkes değişimden bahsediyor fakat kimse bu değişime ayak uyduramıyor," dedi. Çin'in başarılarına dikkat çeken Tavares, tamamen savunmaya çekilmek yerine Çin'in atağının bir parçası olmak istediklerini belirtti.

Stellantis'in Çinli ortağı Leapmotor ile Avrupa üretimine başlayacağını duyurmasıyla Tavares, Avrupa'daki yerel üreticilerle yaptığı görüşmelerde pozitif geri dönüşler aldığını ifade etti. Aynı zamanda, Stellantis'in Çinli ortak Leapmotor ile gerçekleştirdiği iş birliği, Avrupa pazarına uygun bütçe dostu elektrikli araçlar üretme hedefini de güçlendiriyor. Tavares, "Üreticiler olarak Çin'in neleri iyi yaptığını görmeliyiz. Tamamen savunmaya çekilmek yerine, Çin atağının bir parçası olmak istiyoruz." dedi.

Zülal Çelik ÇİN HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN