Ticaretin devleri neden ÇKP toplantısını takip ediyor? Ticaretin devleri neden ÇKP toplantısını takip ediyor?

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian, düzenlenen basın toplantısında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Çin ile ilgili ifadelerine yanıt verdi.

Lin, NATO’nun Soğuk Savaş’ın bir kalıntısı ve dünyadaki en büyük askerî grup olarak, bir yandan bölgesel ve savunma nitelikli bir örgüt olduğunu iddia ederken, diğer yandan gücünü sınırların ötesine genişletmeyi sürdürerek, zıtlaşmaları kışkırttığını belirtti.

NATO’nun eylemlerinin tüm dünyaya son derece yüksek güvenlik riskleri getirdiğine dikkat çeken sözcü, “Çin, NATO’nun Çin’i karalama ve sorumluluklarını Çin’e yükleme girişimlerine, Çin'i bahane ederek gücünü Asya-Pasifik bölgesine genişleterek, bölgeyi karıştırma çabasına kararlılıkla karşı çıkıyor.” dedi.

Çin’in dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkı sağlayıcısı ve uluslararası düzenin savunucusu olduğunu vurgulayan Lin, NATO’yu Çin’e yönelik yanlış algısını düzeltmeye, Soğuk Savaş zihniyetinden ve sıfır toplamlı oyundan vazgeçmeye, "karşılıklı savunma" kisvesi altında dışlayıcı “klikler” oluşturmayı bırakarak dünyanın barış, istikrar ve kalkınmasını ilerletmek için somut adımlar atmaya çağırdıklarını kaydetti.