Li Qiang, bugün Yeni Zelanda Başbakanı Christopher Luxon ile beraber Fonterra Kooperatif Grubu’nun merkezini ziyaret etti. Li, grubun Çin’deki faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve ilgili ürünler sergisini gezdi. Li, Çin’de 40 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren Fonterra’nın Çin ile Yeni Zelanda arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin canlı bir örneği olduğunu söyledi. Çin piyasasının büyük bir talep potansiyeline ve iki ülkenin yeşil gelişim alanında geniş işbirliği olanağına sahip olduğunu anlatan Li, Fonterra gibi Yeni Zelandalı firmaların Çin’deki fırsatları değerlendirmeye devam etmelerini beklediklerini ifade etti. Li, Çin’in yüksek düzeyli dışa açılmayı sürdürerek ve kaliteli bir ticari ortam yaratarak yabancı işletmelerin Çin’de daha da gelişmelerini destekleyeceğini dile getirdi. Li, Kuşak ve Yol kapsamındaki Çin-Yeni Zelanda Kivi Ortak Laboratuvarı’nı da ziyaret etti.

Li, dün Christopher Luxon ile Yeni Zelanda’nın sanayi ve ticaret çevrelerinden temsilcilerle bir araya geldi. Görüşmeye Oakland Ticaret Odası, Çin-Yeni Zelanda Ticaret Derneği ve Yeni Zelanda Hava Yolları da dahil olmak üzere 20 Yeni Zelanda firmasının ve ticaret odasının sorumluları katıldı.

Li, ülkesinin yüksek kaliteli kalkınma yoluyla Çin tarzı modernleşme sürecini hızlandırdığını ve çeşitli alanlardaki dönüşümlerin küresel kalkınma için yeni fırsatlar yaratacağını belirtti. Li, şunları söyledi:

“İlk olarak tüketim yapısının dönüşümüyle yeni piyasa talepleri ortaya çıkarılacak. Yeni Zelanda’dan süt ve sağlık ürünlerinin yanı sıra dana ve kuzu eti gibi yüksek kaliteli ürünlere olan ihtiyaç artacak. İkinci olarak sanayi yapısının dönüşümüyle yeni işbirliği alanları açılacak. Yeni enerji, bilişim teknolojisi, biyomedikal ve yükselen diğer sektörlerde daha fazla iş fırsatı ortaya çıkacak. Üçüncü olarak ticaret yapısının dönüşümü, yeni büyüme olasılığı getirecek. Hizmet ticareti ile sınır ötesi e-ticarette işbirliği potansiyeli daha hızlı oluşacak.”

Başbakan Li, Yeni Zelandalı girişimcilerin bu ivmeden en iyi şekilde istifade etmesini ve fırsatları yakalayıp daha iyi sonuçlar elde etmesini umduğunu ifade etti.

Li, dün ayrıca Christopher Luxon ile beraber Çin-Yeni Zelanda Eğitim Geliştirme Forumu’nun kapanış törenine katıldı.

ÇKP liderliği Çin modernleşmesinin yolunu teyit etti ÇKP liderliği Çin modernleşmesinin yolunu teyit etti

Li, törende yaptığı konuşmada uzun yıllardır eğitim işbirliğinin ikili ilişkilerin önemli bir içeriği olduğunu hatırlattı. Eğitim işbirliğinin boyutunun genişletildiğine ve içeriğinin sürekli zenginleştirildiğine işaret eden Li, iki ülkenin yeteneğin yetiştirilmesi, ortak bilimsel araştırma yapılması ve akademik iletişim alanlarında gözle görülür başarılar elde ettiğini dile getirdi. Li, günümüzdeki yeni tur teknolojik devrimin insanoğlunun üretim ve yaşamını etkilediği koşullarda eğitimin reform ve yenilik alanlarında yeni taleplerle karşılaştığını ve bu nedenle iki ülkenin eğitim sektöründe daha sıkı işbirliği sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Li, iki ülkenin yükseköğretim kuruluşlarının ikili eğitim işbirliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadıklarına dikkat çekti. Li, iki ülkenin eğitimcilerinin, küresel teknoloji devrimi ve endüstriyel reform eğilimine, insanoğlunun karşılaştığı ortak sıkıntılara ve iki ülkenin halklarının eğitime olan somut talebine odaklanarak ilgili alanların geliştirilmesini hızlandırmalarını ümit ettiğini söyledi. Li, gelecek beş yıl içinde Çin’in Yeni Zelanda’ya 100 kişilik uluslararası Çince öğretmen bursu vereceğini, “Çince Köprüsü” etkinliği kapsamında bin kişiyi Çin’in yaz kampına davet edeceğini ve beş bin Çince kitabı hediye edeceğini aktardı. Li, daha fazla Yeni Zelandalı gencin Çinceyi ve Çin kültürünü öğrenmelerini teşvik ettiklerini ve daha fazla Çinli gencim Yeni Zelanda’ya gidip okumalarını desteklediklerini kaydetti.

ü