Çin'in Chang'e-6 keşif aracının dönüş modülü, Ay'ın karanlık yüzünden ilk kez toplanan örneklerle Salı günü Dünya'ya iniş yaptı.

Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Embalo: Çin, Afrika ülkelerinin kalkınmasında önemli rol oynuyor Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Embalo: Çin, Afrika ülkelerinin kalkınmasında önemli rol oynuyor

Xinhua'nın haberine göre, Çin Ulusal Uzay İdaresi, dönüş kapsülünün Çin'in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ne bağlı Siziwang Sancağı'nda belirlenen alana kusursuz iniş yaptığını ve görevin tam bir başarıyla sonuçlandığını kaydetti.

Chang'e-6, Çin'in uzay keşfi çalışmalarında bu güne kadar gerçekleştirdiği en karmaşık ve zorlu görevlerden biri. Bir yörünge modülü, bir dönüş modülü, bir iniş modülü ve bir kalkış modülünden oluşan Chang'e-6 keşif aracı bu yıl 3 Mayıs'ta uzaya gönderildi ve Dünya-Ay transferi, Ay yakınlarında frenleme, Ay çevresinde yörüngeye girme ve iniş-kalkış modülü kombinasyonu ile yörünge-dönüş modülü kombinasyonunun ayrılması gibi çeşitli aşamalardan geçti.