BM Güvenlik Konseyi, dün Ukrayna konulu geçici bir oturum düzenledi. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Joyce Msuya, oturumda Ukrayna’daki son gelişmeleri aktardı. Msuya, ilgili tarafların askeri operasyonlarında sivillere ve sivil amaçlı tesislere yönelik saldırıları mutlaka önlemeleri gerektiğini vurguladı. Msuya, çatışmalara devam etmenin daha fazla trajediye yol açacağını kaydetti.

Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Embalo: Çin, Afrika ülkelerinin kalkınmasında önemli rol oynuyor Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Embalo: Çin, Afrika ülkelerinin kalkınmasında önemli rol oynuyor

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, oturumda yaptığı konuşmada, Ukrayna krizinin son aylarda hafiflemek yerine daha da şiddetlendiğine ve düzenlenen saldırıların ciddi can kaybına yol açtığına dikkat çekerek, Çin'in bu durumdan ciddi endişe duyduğunu belirtti. Geng, durumun mümkün olduğu kadar hafifletilmesi amacıyla şu an için en önemli olanın, savaşın dışarıya yayılmaması, çatışmaların tırmanmaması ve tarafların savaşı körüklememesi olmak üzere üç ilkeye uyulmak olduğunu ifade etti.