Global Enerji İnterkoneksiyonu Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (GEIDCO) ve Çin’in BM'deki Daimi Temsilciliği, BM'nin birçok kuruluşu tarafından ortaklaşa düzenlenen oturuma 78. BM Genel Kurul Toplantısı Başkanı Dennis Francis, Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Fu Cong, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, GEIDCO Başkanı ve Çin Elektrik İşletmeleri Derneği Başkanı Xin Bao'an dahil 200'den fazla temsilci katıldı.

Çin'den uluslararası topluma 'UNRWA'ya destek' çağrısı Çin'den uluslararası topluma 'UNRWA'ya destek' çağrısı

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Fu Cong oturumda yaptığı konuşmada, dünyanın BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilme durumunun öngörülenin çok altında kaldığına işaret ederek, ülkelerin gerçek anlamda çok taraflılıkta ısrarcı olmaları, tek taraflılıktan ve korumacılıktan vazgeçmeleri, küresel enerji yönetişiminin daha adil, rasyonel, dengeli ve herkese yarar sağlayacak şekilde ilerlemesini sağlamaları gerektiğini söyledi.

Fu, Çin'in ekolojik medeniyeti doğrultusunda, Global Enerji İnterkoneksiyonu inisiyatifinin etkin şekilde uygulanması, mümkün olduğu kadar erken bir tarihte herkesin sürdürülebilir enerjiden faydalanması perspektifinin gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.