Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde düzenlenen programda konuştu.

Bir insanın doğumdan ölümüne kadar aldığı sağlık hizmetinde ebe ve hemşirenin görev üstlendiğini vurgulayan Koca, ebeler ve hemşirelerin hastalar ve sağlık sistemi açısından daima büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Ebelerin hamilelik takibinde, doğum esnasında ve sonrasında annelerin yanında olduğunu, hemşirenin ise teşhis konulduktan sonra tedaviyi takip ettiğini kaydeden Koca, bu meslek çalışanlarının olmaması durumunda doğum sürecinin zorlaşabileceğini, tedavilerin planlandığı gibi yürümeyebileceğini ve şifanın umulduğu kadar hızlı gerçekleşemeyebileceğini söyledi.

Hemşireleri ameliyathanede "cerrahın yardımcı eli", poliklinikte "şifa sanatının ustaları" olarak tanımlayan Koca, "Sağlık hizmetinde iletişimin kolaylaştırıcı köprülerisiniz. Bu sözleri, sizlerin yöneticisi konumunda olduğum için söylemiyorum. Bu inandığım sözleri, 36 yıllık hekim olarak söylüyorum. 6 yıldır sizleri daha yakından tanıdığım için daha büyük bir inançla söylüyorum." diye konuştu.

"Ebeliğin ve hemşireliğin saygınlığını daha iyi bir noktaya taşımayı görev addediyorum"

Ebe ve hemşirelerin sağlık sisteminde muadili olmadığını ve görevlerini başkalarının üstlenemeyeceğini dile getiren Koca, buna rağmen bu görevi yapanlara yönelik mesleki ve toplumsal algının gerilerde olduğunu ifade etti.

Bakan Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

Migren ağrısı nasıl tetikleniyor? Fareler üzerinde denendi Migren ağrısı nasıl tetikleniyor? Fareler üzerinde denendi

"En kolay akla gelen örnek olarak anayım. Hemşire olabilmek için alınması gereken eğitimin bilimsel yönü üzerinde düşünülmez. Yine yatan hasta ve onun refakatçisi gözünde çoğu kere bir takipçi gibi görülebilir. Hemşirenin, kritik anların sinyalini alan ilk kişi olduğu unutulabilir. Hekimlikle, hemşireliğin birbirinin tamamlayıcısı olduğu da dikkatten kaçabilir. Bunlar, verilebilecek diğer örnekler, bu mesleklerin hakikatlerine ilişkin değil, yıllar içinde oluşmuş hatalı imajlar, algılardır. 2024 yılının Ebeler Günü ve Hemşireler Haftası kutlaması sebebiyle yaptığım bu konuşmada şu cümlemi kaydetmenizi rica ediyorum. Bu mesleklerin, ebelik ve hemşireliğin saygınlığını daha iyi bir noktaya taşımayı görev addediyorum. Öte yandan bilinmesi gerekir ki saygınlık, sağlık meslek gruplarından bir diğerini dışlayacak şekilde herhangi birine mahsus değildir."

SAĞLIK HABERLERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN